Justin van Zutphen is sinds 2024 clubondersteuner in Opsterland en Weststellingwerf. “Het mooie van deze regio is de sterke dorpscultuur,” vertelt hij. “Mensen willen nog echt iets samen doen. Dat verenigingsleven staat soms onder druk, maar juist in die mienskip zit ook de kracht. Elke club is een wereld op zich, maar samen kun je verder komen.”
In beide gemeenten zijn ruim 150 clubs actief, van voetbal tot gymnastiek, van kaatsen tot korfbal. Justin: “Veel clubs hebben de basis op orde, maar het is hard werken. Er speelt veel: accommodaties die verduurzaamd moeten worden, vergrijzing van het ledenbestand, vrijwilligers die afhaken. Dan is het fijn dat je een aanspreekpunt hebt die je daarin verder kan helpen.”
Sport als onderdeel van de dorpsvisie
In dorpen als Wijnjewoude ziet Justin hoe samenwerking het verschil maakt. Daar trok Plaatselijk Belang de kar om sport onderdeel te maken van de dorpsvisie. “Ze zeiden: laten we niet elk ons eigen wiel uitvinden, maar samenwerken aan een veilig sportklimaat,” vertelt Justin. “Dat gaat over gedragsregels, maar ook over praktische zaken, zoals een gezamenlijke vertrouwenspersoon of het volgen van een cursus met meerdere clubs tegelijk.”
Het resultaat? Een breed gedragen initiatief waarin niet alleen sportverenigingen meedoen, maar ook de kerk en andere organisaties. “Dat vind ik prachtig,” zegt hij. “Je ziet dat het dorp het samen wil oppakken. Dan ontstaat er echt iets duurzaams.”
Aquarobics in Ureterp: klein idee, groot succes
Niet alle initiatieven komen uit besturen: soms juist van inwoners zelf. In Ureterp vroeg een aantal senioren zich af of er geen mogelijkheid was voor aquarobics in hun eigen dorp. “Ze moesten nu naar Drachten, en dat was voor sommigen een drempel,” vertelt Justin. “We hebben gekeken wat er lokaal kon. Er bleek een klein privébad beschikbaar.”
Justin hielp de groep met een businesscase en een stukje financiering vanuit het Lokaal Sportakkoord [zie kader]. “We hebben het gekoppeld aan de ouderenvereniging, zodat de administratie goed geregeld was. Inmiddels draait de eerste groep en is de tweede gestart. Soms is dat alles wat nodig is: een beetje hulp met het regelwerk, zodat mensen gewoon lekker kunnen bewegen.”
Verduurzamen met verstand
Naast nieuwe initiatieven helpt Justin ook verenigingen die worstelen met stijgende kosten. “Veel clubs hebben hun eigen gebouw. Dat is prachtig, maar energie en onderhoud worden steeds duurder,” legt hij uit. “Dan kijken we samen: hoe kun je verduurzamen? Welke subsidies zijn er, welke partners kunnen helpen?”
Hij verwijst regelmatig clubs door naar specialisten of trajectbegeleiders, bijvoorbeeld via samenwerking met de Rabobank. “Ik zie mezelf een beetje als huisarts van de sport,” zegt hij lachend. “Ik hoor de vraag, stel de diagnose, en verwijs door naar de juiste specialist. Zo helpen we clubs structureel verder.”
Energie op de club terugbrengen
De voldoening zit voor Justin in het directe resultaat. “Het mooiste moment is als een bestuur zegt: ‘We hebben weer energie, we gaan ervoor.’ Veel vrijwilligers willen gewoon bezig zijn met hun sport, niet met het regelwerk. Als ik dat stuk kan verlichten, komt de motivatie vanzelf terug.”
Zijn aanpak is nuchter en doelgericht. “Soms helpt een klein zetje al. Een goed gesprek, een klein startkapitaal, een verbinding met de juiste mensen. Als we kennis delen en elkaars initiatieven versterken, profiteren alle clubs daarvan. Zo bouwen we stap voor stap aan sterke verenigingen én levendige dorpen.”
Meer weten over clubondersteuning in Opsterland of Weststellingwerf?
Kijk op www.beweegteamweststellingwerf.nl voor activiteiten, bijeenkomsten en ondersteuning.